Ukraina Kremļa dezinformācijas haosā: 919 un viens melu gadījums

  • 10. Oktobris
  • 142
  • 0

StopFake, kā jau nosaukums pats par sevi norāda, ir mediju projekts, kas cīnās pret viltus ziņām un dezinformāciju. Atšķirībā no citiem labajiem aktoriem, kas darbojas šajā jomā, dzenoties pakaļ prokremliskajai dezinformācijai, StopFake ir īpašs statuss.

Kopš projekta sākuma Kijevā 2014.gadā, StopFake komanda ir pielikusi un joprojām pieliek ne mazums pūļu, lai atmaskotu dezinformāciju, kas tiek vērsta pret tās tēvzemi Ukrainu. Pēc Ukrainas 2014.gada revolūcijas Kremlis sistemātiski izmanto dezinformāciju paralēli militārās agresijas izvēršanai šajā valstī, kā rezultātā Ukraina ir guvusi prātam neaptveramu pieredzi cīņā ar dezinformāciju un tieši pateicoties StopFake, tā ir guvusi īpaši labu pieredzi, pretojoties šim hibrīdkara dēmonam.

StopFake komanda ir atradusi mazliet laika, lai paskatītos atpakaļ uz to, kas ir izdarīts laika posmā no 2014.līdz 2017.gadam un izdarītu dažus secinājumus. Trīs gadu laikā viņiem ir izdevies identificēt, atmaskot un izanalizēt veselus 919 atsevišķus gadījumus, kad prokremliskie mediji ir veikuši dezinformācijas uzbrukumus Ukrainai.

Svarīgi ir koncentrēties uz melu avotu

Galvenais elements StopFake gala novērtējumā ir dezinformācijas avotu uzskaitīšana. Kuri ir tie „mediji”, kas sistemātiski izplata dezinformāciju par Ukrainu?

Droši vien tas vairs nav nevienam pārsteigums, ka tieši Kremļa Aizsardzības ministrijas oficiālais medijs Zvezda ir vislielākais dezinformācijas izplatītājs par Ukrainu. TV kanāla Zvezda darba ētika un tā vieta uz prokremlisko mediju arēnas ir jau apskatīta atsevišķā rakstā.

Fakts, ka medijs Zvezda šinī jomā atrodas pirmajā vietā, pierāda tā ciešo saikni ar Kremļa militāro operāciju [karu] pret Ukrainu (Krimas aneksija un konflikts Austrumukrainā) un izmisīgo cīņu par ukraiņu „sirdīm un prātiem”, kuras ietvaros Kremlis dezinformāciju izmanto kā ieroci, piesaistot operācijai tādus medijus kā Zvezda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

StopFake ir izdevies identificēt arī citus Kremļa kontrolētos medijus, kas izplata pārmērīgi daudz dezinformācijas par Ukrainu. Ak, Dievs, cik daudz to ir, piemēram, „ziņu aģentūra” RIA Novosti, lielākie Kremļa TV kanāli – Rossija-24, NTV un Pervij Kanal, un protams, RT (Russia Today).

Arī Kremļa medijs ukraina.ru, kas raksta par Ukrainas jautājumiem, izplata ļoti daudz melu un ir iesaistīts daudzās dezinformācijas kampaņās pret Ukrainu. Cik zināms, ukraina.ru pieder Kremļa Rossija Segoņa mediju grupai, kurā ietilpst arī bēdīgi zināmie RIA Novosti un starptautiskais propagandas medijs Sputnik.

StopFake ir celmlauzis dezinformācijas atmaskošanas un apkarošanas jomā

Ar gūto īpašo pieredzi dezinformācijas problēmas risināšanā un spēju ātri reaģēt uz dezinformāciju, StopFake komanda ir palīdzējusi vairākām savstarpēji saistītām iniciatīvām ieraudzīt dienas gaismu pēc tam, kad StopFake uzsāka savu darbību.

Šī darba mērķis ir informēt plašāku sabiedrību par dezinformācijas problēmu, tādejādi veicinot mērķauditorijas spēju kritiski domāt gadījumos, kad sanāk saskarties ar avotiem, kas izplata dezinformāciju.

Avoti:

https://euvsdisinfo.eu/figure-of-the-week-919/

https://www.stopfake.org/

https://www.stopfake.org/en/fakes-debunked-by-the-stopfake-project-between-2014-2017-narratives-and-sources/

https://euvsdisinfo.eu/dependent-media-russias-military-tv-zvezda/

Komentāri 0
pievienot komentāru